project

Hashimoto HI-FI Lambalı Amplifikatör - neonixie

tarafından, tarihinde yazıldı. Son güncelleme; 13 Haziran 2007; 21.00

Yazıya başlamadan önce
Bu cihazı yapmayı o kadar istiyordum ki fakat elimdeki emektar çok sevdiğim klasik sayılabilecek MCS marka transistörlü tuner anfimden kopamıyordum sonunda bir gün karar verdim bu anfi elimde olduğu sürece ben nasılsa anfim var boşver havasından kurtulamayacaktım kahvaltımı yaptıktan sonra çayımı içerken verdiğim kararın doğru olup olmadığını konrol etmeye çalışıyordum az değildi biz onunla çoook anımızı paylaşmıştık neredeyse 15 yıl fakat onu bağrıma taş basarak gönderebilirsen müzik dinleme aşkıyla mecburen bu lambalı anfiyi bitirebilecektim evet emindim cihazı alıp daha önce çok isteyen bir arkadaşıma götürdüm
...o olmadan 3 ay müziksiz durup kamçılandım KENDİSİNİ BURADAN RAHMETLE ANIYORUZ :)

Öncelikle yapmak istediğiniz amplinin dış kutusunu hayal edin, ne yapmak istediğinize karar verin, bu en önemli unsur. Ondan sonra kullanacağınız malzemeleri ona göre seçin. İşimden dolayı görselliği benim için çok önemliydi, hi-tech malzemeleri, otomobil parçalarını bir araya getirir gibi alyen cıvata-somun ile yaptım. Arazi araçlarının hard floor zeminini, yine görünüşçe sert çizgileri olan Osb denilen suntanın yeni nesiliyle devam ettirirken lambalının antik havasını da bozmayacak, 1950’lerin iri switchleri, eski bir radyodan sökülmüş pot başlığı ve iki adet askeri telsiz s metresini VU metre olarak yapmaya karar verdim. Yurtdışındaki bir arkadaştan da lambalarını ve hoparlör kablo pabuçlarını -ki 24k altın kaplamadır- getirterek işe koyuldum.

Hashimoto Amplifier
Büyük devre şemasını yazının altında yer alan "dosyalar" bölümünden edinebilirsiniz.

Bu şeması uygulanmış amplinin, push-pull tipi bir ampli olması, toleransları peşpeşe eklememek ve kanallar arasındaki % farkını arttırmamak için yapılacak en doğru yolun tek bir şase üzerinde push-pull amplileri inşa etmek olduğuna inanıyorum. (mühendislik ölçülerde işi matematiksel olarak bilenler konuyu çok daha iyi biçimde algılayacaklardır) Tabii burada anlatmaya çalıştığım olgu tamamen benim kişisel görüşüm, kişisel tercihimdir. Sonuç itibarıyla push-pull amplilerin mono blok olarak yapılması bana çok anlamsız geliyor, tabii ki özgün tasarımlar da yapılabilir ama Amerika’yı tekrar keşfetmeye çalışmak tamamen vakit kaybı olacaktır. Olaya en iyi sonucu almak için yaklaşmakta fayda var, HI-FI cihaz yapmaya özenmek iyi bir şey olmakla birlikte, çıtayı biraz daha yüksek tutup HI-END’e özenmekte fayda olduğunu düşünüyorum.

Malzemeleri doğru temin ediniz ve hepsini kontrolden geçiriniz ki kötü sonuçlara ulaşıp sıkılmayın. Ben trafo fiyatlarının çok pahalı olduğunu bildiğimden eski hurda ama sağlam bir push-pull ampli alarak iki tane eşdeğerde çıkış trafosuna sahip oldum. Sizde de böyle bir imkan varsa bunu kullanmanızı tavsiye ederim. Reklam olmasın Ankara’da bir firma var onların trafo sardıklarını biliyorum, tabi kalitesi hakkında bir yorum yapamayacağım eğer bu şemayı uygulamak isterseniz topluca katılım yapıp site yöneticileri vasıtasıyla bu işlemler bu adresten temin edilebilir, hatta belki sitemiz yöneticileri bu firmadan sitemiz üyelerine belki konuşup % indirimleri bile alabilirler belki o firma sitemize reklam bile verebilir ve bir link kardeşliği oluşturulabilir(eğer tarafıma sorulursa adresi açıkça söyleyebilirim reklam falan olması doğru olmayabilir diye isim vermiyorum) -Hazar’ın notu: Sorun olmaz, firma adı Adisa.-

Birçok ampli üreticisi tatlı sıcak sesleri almanın en iyi yolunun point to point olduğu görüşünde birleşiyorlar ve iyi alt ses alabilmenin(bass) kolay mümkün olmadığını düşünüyorlar. İnanın arkadaşlar elimde 6 farklı marka ses çıkış trafosu ile tek tek denediğimde alt seslerin çok güçlü olduğunu söyleyebilirim, hatta hiendçi bir çok arkadaşın bile 3-4 bin $’lara satılan pek çok amplide duyamadıkları kadar alt ses, mid ve tizleri oldukça iyi verebilen bir devre olduğunu hatırlatmakta fayda olduğunu düşünüyorum. Bu point to point işine çok aklım yatmıyordu baştan, yaptıktan sonra sonuca çok şaşırdığımı söylemeden edemeyeceğim. Teknik olarak üzerinden akım geçen her iletken etrafına elektromanyetik alanlar yaratmasına rağmen sadece lambalar arası audio giriş ve çıkışlarını blendajlı kablolarla döşemenin yeterince problemsiz ve yeterli olduğunu söyleyebilirim. Tabii burada RF’ten öğrendiğim bilgilerimi de kullanarak Ankara’daki MKE hurdalığından aldığım telsiz parçalarını kullanmanın da hem maddi hem teknik açıdan faydalarını gördüğümü söylemeden geçemeyeceğim. Çok yüksek frekanslarda kullanılan ve kayıpların çok yüksek frekanslarda dahi çok az olduğu transmisyon hatlarını direkt olarak kullandım ki bu kablolar genellikle çok telli bakır iletkenler ve her tel bağımsız olarak üzerleri çok kalın gümüş kaplı (üstelik yanma işlemi olmuş tamamlanmış) dolayısı ile hem çok kayıpsız ve dış gürültülerden uzak olması için mükemmel ve preampliye giden, oradan sürücüye giden audio sinyalleri blendajlı kablolardan geçiyor.

Devrede özellikle EF86 çok önemli bir lamba, şöyle ki dünyada lambalılarla devrim yaratmış içeriğini çok bilmediğim (v72) sanıyorum Dolby gibi bir laboratuar) pek çok stüdyo cihazının EN ÖNEMLİ PARÇASI sayılan o devire (1950’ ler) damgasını vurmuş EF804s’in kardeşidir. Bire bir aynı lamba olduğunu bizzat söyleyebilirim, zaten dünyada pek çok audio forumlarında da EF804s yerine EF86’nın (sadece ayak bağlantısı farklı) kullanılabileceğini yazıyorlar. EF86‘dan sonra gelen ECC82 için söyleyecek çok şeyim yok, ancak McIntosh, Jadis gibi dünyanın kabul gördüğü pek çok firmanın sürekli olarak bütün serilerinde çokça kullandığı bir sürücü çıkış lambalarına gelince; ben ne kadar 6L6, 6V6, KT66, KT88, EL34 ve hatta LS70 gibi bütün lambaları denedim, çok güç isteyenlere -2x75w gibi 2x100 gibi- (bu arada lambalıların güçlerini 2x100 watt’ını sakın küçümsemeyin, üzerinde geyikten 600w gibi yazan birçok cihazdan tahmin edemeyeceğiniz kadar büyüktür) KT66 ve KT88 şiddetle tavsiye ederim ama bunu uygulamadan önce trafo sardırılmasını ona göre yaptırın ki trafolarınız, paranız ve zamanınızı boşa harcamayın. Tabiî ki çıkış lambalarınız eşlenik olmalı (matched quad) ama her eşlenik denilen lambaya da inanmayın, mesela marka eşleniği, mA eşleniği, tarih eşleniği daha benim bilmediğim pek çok eşlenik var.

Bu eşleştirme işlemleri çok özel lampmetrelerle yapılıyor özellikle bilgi geçiyorum bu eşleştirmeler konusunda pek çok yabancı sitelerde makaleler var, hatta işi biraz abartıp bazı firmaların dirençleri, kablo boylarını(iki ayrı kanal için eşit kesilmesi) diyotların betalarını kondansatörlerin kapasitelerini dahi eşleştirip kullandıklarını duyuyoruz çünkü push-pull amplide bunlar o kadar önemlidir ki PARANOYA DERECESİNDEDİR. Bunları sizlerin bu kadar abartmanızı tavsiye etmiyorum, hatta bazılarınızın şimdiden vazgeçtiğini düşünüyorum :) gözünüz korkmasın samimi söylüyorum bu amplinin bir kanalını yapmak şase hazırlandıktan sonra maksimum bir Pazar gününüze mal olacaktır. Unutmayın bu devre bittikten sora asıl hi-end’te son nokta sayılan yapımı çooook basit daha az detaylı fakat o derece güçsüz ve yalın ,doğal sayılan single–ended yapacağız, ama şunu sakın unutmayın her hi-endçi ne kadar da single ended’ı severse sevsin mutlaka ikinci amplisi push-pull’dur ve mutlaka vardır! Çıkış lambalarının akortları en keyifli işimiz olacak, bu işlem pek çok audiosever için işkenceden farksızdır; fakat bu devre İNANILMAZ BİR BİAS AYARINA OLANAK TANIYOR. EF86’yı çok sevdiğimden başka, bunu görüp yapmaya karar vermemdeki ikinci en önemli sebeptir.

Ben bir çok farklı çıkış lambasını kullanmak için biraz daha üzerinde düşünüp basit modifiye yaptım, ama bu modifiyeyi size tavsiye etmiyorum aksi halde yaptığınız bütün işlemler hem sizler için hem çıkış lambalarınız için kabusa dönüşecektir. Şemadaki ilk trimpot (yani trafoya yakın olan) voltajın miktarını kullanacağınız lambanın cinsine göre seçmenize olanak tanıyor, şöyle ki EL34 kullanacak arkadaşlar -35 voltları kullanacaklar, 6L6 serisi için -45/-55 voltlar kullanılacak ama KT serisi için ise şemadaki yazdığı gibi -62 v tun ideal olduğunu göreceksiniz. İkinci trimpot ise hangi lambanın emisyonu yüksek ise ondaki yükü azaltıp diğerine kaydırmanıza olanak tanıyor, tabi bu işlem bittiğinde şok bobininiz yoksa bile doğru bias ayarı yaptığınızda dırıltının bittiğini, lambaların eşit ısınıp çok dengeli çalıştıklarını göreceksiniz. Sakın bu işlemlerden sonra lambaları çıkarıp yerlerini değiştirmeyin yoksa tekrar bias ayarı yapıp kullanmanız gerekecektir, zaten doğru bias ayarı yapılmadığında lambaların morarıp anodlarının yanmasına, emisyondan düşmesine, hatta lambalarınızın kullanılmaz hale gelmesine neden olacaktır. Bunlardan başka bir de çıkış lambalarınız yeniyse mutlaka 200 saat kadar (bu rakam da göreceli, askeri lambalar 50 saat kadar çalıştırıldıklarında rodajları bitmiş kullanılacak hale gelmiş sayılıyorlar) düşük bias akımında minimal olarak çalıştırılan, içinde kalan oksijen iyonları gümüşle yakıldıktan sonra işlem bitmiş sayılıyor ki bunun lambanın kullanım ömrünü çok artıran bir unsur olduğunu unutmayın. Ben lambaları bozmamak için iki adet bias adaptörü yaptım daha sonra aşama aşama sizlerle paylaşıp onu da başka bir proje olarak yakın bir zamanda sizlerle paylaşacağım.

Yapmaya hazırlanan tüm arkadaşlara başarılar diliyorum sorularınızı bekliyorum

neonixie

Galeri

1.jpg 2.jpg 3.jpg 4.jpg 5.jpg 6.jpg 7.jpg 8.jpg 9.jpg
Görsellerin üzerine tıklayarak büyük görüntüleyebilirsiniz.

Forumda Yazılmış Olan Yorumlar

En yeni yorum en üsttedir. Mesajlara eklenen dosya ve resimler gösterilmemektedir; tam görünüm için Forum'u kullanın.

Anonymous yazdı:

04.06.2008 tarihinde iskender yazdı: / 12.06.2008, 23.42
selam arkadaş öncelikle elektrikçi olduğumu konu hakkında çok bilgili olmadığımı belirteyim o yüzden eleştirilerim sizi üzmesin yani şimdi bu anfi lambalı olduğu için benim denon pma 500 modeli amfimden 2*70 watt A clas MOSFET dahamı kaliteli ses veriyor eğer öyleyse bende yapayım istanbul'da ikamet ediyorum karaköy piyasasındada tanıdıklarım var malzemeleri temin ederim sanırım ayrıca birsürü trafo saran firma var istanbulda elim yatkın hobi olarak modelcilik yapıyorum radio kontrollü olan yani şimdi merak ettiğim şey şu bu amfiyi yapmış vede çalıştırmışsın anlaşılan helal olsun emek zaman ve para harcamışsın yani bu işi becermişsinde bana göre işin en zor kısmını yapmışsın yani bukadar emeğine yazık değilmi çok daha güzel bir kasa yapabilirdin o yandaki suntalar ne öyle onun yerine kaliteli bir ağaç dokusu sıkışık olan temin etseydin ince zımparayla köşelerini yuvarlatsaydın kaymak gibi zımparalasaydın birde üstüne mat vernik atsaydın ben olsam o alünimyum plakayı tercih etmazdim onun yerine carbon fiber pakalar var piyasada üstelik yalıtkan vede inanılmaz kaliteli gösterişli en azından o plakanın düz tarafını dışa getirseydin daha sade ve zengin dururdu trafoları sprey boya ile boyayabilirdin bilemiyorum belkide masraf etmek istemedin yani ben o elektronik parçaları birleştirip bahsettiğin kadar iyi ses veren bir anfiyi o kasaya sokmazdım bütün parcaları tek bir baskı devresinde toplasaydın kablolar sanki zil teli gibi nasıl güzel ses verdi hala anlamıyorum hayret ettim vallahi parçalara yazık ya ah keşke ben yapabilsem elektronik olayını ne kasa yapardım ona ama olsun yanlış anlama yinede çok güzel olmuş özelliklede analog göstergeler helal olsun takdir ediyorum elindeki imkanları kullanmışsın çünkü iyi bir kasa için biraz daha atölyemsi aletlere ihtiyaç var vede maddiyat olsun yinede sevindim gururlandım çalışmalarında başarılar

Anonymous yazdı:

20.05.2008 tarihinde şemsi sami yazdı: / 12.06.2008, 23.42
Dostlar,
kullanmakta olduğum Fisher marka; çıkış lambaları 6878 olan bir ampl imin çıkış trafolarından bir yandı. Bunu kine nerede sardırabilirim; sarılırsa eskisi gibi aynı işlevi yerine getirirmi? ayrıca sağlam olan ile arada ses de fark olurmu.
Yardımlarınızı beklerim.
tşkler.
Şemsi

Anonymous yazdı:

08.05.2008 tarihinde ahmet yazdı: / 12.06.2008, 23.42
pt-400b nin 63 V luk cıkıslarının bırer ayakları şaseye verılmıs diğer ayakları nereye baglayacagımız konusunda bılgı alabılır mıyım [email protected]

Anonymous yazdı:

24.04.2008 tarihinde kadersiz yazdı: / 12.06.2008, 23.42
[email protected]

Anonymous yazdı:

24.04.2008 tarihinde kadersiz yazdı: / 12.06.2008, 23.42
tda 1562Q anfisini yptım ama sesi açınca patpat sesler geliyo acaba ben mi yanlş yaptm yapan biri bana yardım etsn bide kaç W rms veriyo tşk,

Anonymous yazdı:

31.01.2008 tarihinde tamircihasan yazdı: / 12.06.2008, 23.42
tda1562 den 30w civarı ses çıkıyor diyen arkadaşım entegrenin 16 numaralı bacağına 1k direnç ile + besleme ver eğer ses yükselmezse preanfiye o zaman ihtiyacın olacaktır. çünki tda 1562 nin 2 tane çalışma modu var entegrenin 16 numaralı bacağına 0v verirseniz entegre mute moduna geçer, vcc/2 verirseniz entegre class-b olarak çalışır ve bu durumda devrenin çıkış gücü 18w olur direk vcc verirseniz entegre class-h olarak çalışmaya başlar ve 70w çıkış gücü verir...

Anonymous yazdı:

25.12.2007 tarihinde yunus yazdı: / 12.06.2008, 23.42
slm millet benim 50voltluk trFOYA İHTİYACIM VAR AMA ELİMDE 3 .. 4 TANE 12 VOLTLUK TROFOM VAR BEN BUNLARI SERİ BAGLAYIP 50 VOLT YAPABİLİRMİYİM ACİL CVP TŞKKRLR [email protected] bana burdan lütfen ulaşın

Anonymous yazdı:

24.11.2007 tarihinde grii_35 yazdı: / 12.06.2008, 23.42
ya arkadaşlar konuya damdan düşer gibi olucak ama lütfen beni mazur görün bu lambalı amfi konusunda site içersinde görmüşsünüzdür dewamlı farklı projelerle ilgileniyorum bu defada böyle bir projeyi hayata geçirmek istiyorum fakat şu çıkış trafoları konusuna bihayli kafam takıldı yani temel olarka bu amfide kullanmam gereken 3 adet trafoyu yani 2 çıkış 1 besleme trafosunu nerden temin edebilirim ve bunların maliyeti ne civarda olur acaba? birde bu amfinin çıkış gücü nedir onuda öğrenebilirsem çok çok sevinirim ilgilenen arkdaşlara şimdiden teşekkür ederim

Anonymous yazdı:

07.11.2007 tarihinde mert yazdı: / 12.06.2008, 23.42
süper lambalı amfidevresinden asla vazgecmeyin trtbile ambalı verici kullanıyor

Anonymous yazdı:

13.10.2007 tarihinde melih yazdı: / 12.06.2008, 23.42
arkadaşlar lm833n datasheetlerine bakıyım dedim.şemanın birinde nab yazmış birinde RIAA yazmış.benim istediğim vcd cihazının çıkış voltajını yükseltmek.vcd de 1562q kullanıyorum fakat max 30w gibi bi ses gücü alabiliyorum.ben hangi şemayı kullanıyım yardımcı olurmusuınuz kafam çok karıştı.şu nab ve RIAA olayına açıklık getirebilirmisiniz.lütfen anlayan biri ilgilensin.illallah geldi valla
Yorumların devamı yükleniyor...